VILLA B, ZÁHORSKÁ BYSTRICA, BRATISLAVA

Autori: Maroš Fečík, Filip Kandravý /plusminusarchitects

Martin Hudec, Katarína Bergerová /atomstudio

Miesto: Záhorská Bystrica, Bratislava

Projekt: 10/2015

Status: vyzvaná súťaž

Klient: -

Úžitková plocha: 3 500m2 

 

Urbanistické začlenenie domu do prostredia

Pozemok pre výstavbu rodinného domu sa nachádza na severozápadnom okraji Bratislavy v MČ Bratislava-Záhorská Bystrica a je súčasťou novovybudovanej štvrte “Záhorské sady”. Pozemok je svahovitý s prevýšením 8,5m, rozlohou 13106 m2 a má svojou hornou časťou priame napojenie na pôvodné prírodné prostredie Malých Karpát. Navrhovaný rodinný dom sme osadili do hornej časti parcely tak, aby sme dosiahli vytvorenie niekoľkých tématických záhrad s vlastnou jedinečnou atmosférou - prístupová cesta lemovaná stromoradím, pobytový trávnik v nadväznosti na východ z dennej časti a relaxačnej časti domu, vodné zrkadlo (horné jazierko) s vodopádom, lesík s potokom, dolné jazierko s dreveným mólom a pieskovou plážou, malá ovocná a bylinková záhrada, garden rooms pri východe z hosťovských izieb, art záhrada s umeleckými artefaktami, sedenie s vonkajším grilom. Dom prirodzene vyčleňuje záhradu na privátnu, spoločenko-reprezentatívnu a obslužnú. Konceptu prevahy prírodne pôsobiacej záhrady je prispôsobené aj osadenie vstupného objektu (security point) a domčeka pre správcu. Obidve hmoty sú zasadené do upraveného terénu tak, aby nerušili primárny dojem jednoduchej horizontálnej hmoty rodinného domu, vznášajúceho sa nad zelenou podnožou svahu posiateho lúčnym spoločenstvom. Obytné miestnosti domu a priestory relaxácie sú orientované do slnečne exponovanej hornej časti pozemku s priamym bezbariérovým východom do záhrady. Tu vytvárame intímnu rodinnú časť záhrady s priamou väzbou na pôvodné prírodné prostredie.
Miestnosti pre pracovne, časť denných priestorov rodiny a fitko sú orientované aj do spoločenskej časti záhrady s preferenciou výhľadov z domu. Prístupová komunikácia je trasovaná po okraji pozemku aby čo najmenej narúšala prírodný charakter záhradných úprav. Časť komunikácie vyúsťuje popod svah do garáže, časť prepája vstupné priestory domu s vonkajším parkovaním a otočiskom (drop off) a časť slúži na prepojenie s lesnou cestou v hornej časti nad parcelou.

Architektonické riešenie

Navrhovaný rodinný dom má jedno podzemné podlažie, jedno nadzemné podlažie a jedno ustúpené podlažie.
Priestory domu sú prístupné cez veľkoryso dimenzovanú vstupnú halu s centrálne orientovaným točitým schodiskom. Hala umožňuje priamy prístup do garáže, samostatný vstup do pracovných priestorov, výťahu a schodiska vedúceho do spoločenskej časti na streche. Pocit veľkorysého dvojpodlažného prevýšenia je docielený priehľadnou časťou podlahy átria (green house) nad vstupnou halou.
Súčasťou podlažia je aj profesionálna kuchyňa so zázemím, technologické priestory, vínna pivnica, garáž.
Denná časť domu je umiestnená na 1.nadzemnom podlaží s priamym prístupom do záhrady. Priestory obývacej izby, kuchyne, jedálne, knižnice, tv miestnosti a hudobného salónika sú prístupné zo vstupnej haly schodiskom a výťahom. Krb je situovaný v obývacej izbe a knižnici. Stredom dennej časti domu prechádza otvorené zazelenené átrium s možnosťou uzatvárania posuvným elektrickým strešným oknom počas zimných mesiacov. Súbor priestorov je zakončený na severozápadnej fasáde vyhliadkovou loggiou a na juhovýchodnej strane terasou s pohodlným sedením, jedálenským stolom a vonkajšou letnou kuchyňou s grilom.
Zo vstupnej podlažnej haly je prístupná aj nočná časť domu - izba rodičov s hygienicko-šatníkovým zázemím, izby detí a izby hostí. Dispozíciou obytných priestorov prechádza opäť otvorené zelené átrium. Súčasťou podlažia sú aj miestnosti pracovní, prístupné schodiskom zo vstupnej haly. Spálňa rodičov je prepojená schovanými dverami v nábytku.
Na dennú časť domu nadväzujú priestory pre oddych - miestnosť pre športy, sauny, jacuzzi a bazén. Všetky majú možnosť priameho vstupu na terasy a do záhrady. Zasklenie okolo bazéna umožňuje plné otvorenie počas leta. Spoločenská časť domu je situovaná na najvyššom, ustúpenom podlaží. To je prístupné samostatným schodiskom a výťahom zo vstupnej haly domu. Nachádza sa tu hala so šatníkom a hygienou, bar, vínny salón, cigar club s biliardom a eventový priestor s krbom. Časť vonkajšieho priestoru je prekrytá. Strecha poskytne výhľad na záhradu a okolie, zároveň umožní umiestnenie heliportu
Vonkajší plášť navrhujeme obložiť doskami travertínu, prípadne celú fasádu riešiť v pohľadovom betóne. Okenné výplne budú riešené systémom Sky-frame s minimalizovanou veľkosťou profilov a vyplnené izolačným trojsklom.
Navrhované materiálové riešenie podláh: vstupná hala - pohľadová betónová stierka, denná rodinná časť - dubové masívne parkety, priestory relax - travertín, nočná rodinná časť - dubové parkety, šatníky a priestory hygieny - pohľadová betónová stierka, spoločenské podlažie - dubové parkety a travertín. Steny sú ukončené omietkami, stierkami pohľadového betónu, travertínom a drevenými obkladmi.

Villa_B_sch_02
Villa_B_sch_00
Villa_B_siteplan_01
Villa_B_siteplan_02
Villa_B_04
Villa_B_02
Villa_B_03
Villa_B_sch_01
Villa_B_1PP
Villa_B_1NP
Villa_B_2NP
Villa_B_utplan
Villa_B_sec_02
Villa_B_sec_01
Villa_B_v_01
Villa_B_v_02
Villa_B_v_04
Villa_B_v_03
Villa_B_sch_03
Villa_B_sch_04
Villa_B_05
Villa_B_06
Villa_B_07
Villa_B_08
Villa_B_09

Potrebujete pomôcť s vašim projektom?

Nasleduje:

KONTAKTY:

Maroš Fečík, 0905518478

fecik@plusminusarchitects.com

Filip Kandravý, 0948015480

kandravy@plusminusarchitects.com


DATA:

plusminusarchitects, s.r.o.

Grösslingová 41, 811 09 Bratislava

IČO: 36698636

IČDPH: SK2022275046


SOCIÁLKY:

instagram

facebook


© 1997-2024 plusminusarchitects