RADNICA - LEOPOLDOV

Autori: Maroš Fečík, Filip Kandravý /plusminusarchitects

Ivan Príkopský, Tomáš Szöke, Katarína Prikopská /toito architekti

Miesto: Hlohovská cesta, Gucmanova ul., Leopoldov

Projekt: 08-09/2014

Status: verejná súťaž

Klient: Mesto Leopoldov

Veľkosť pozemku: 5370m2

 

 

 

K námestiu sv. Ignáca:
Pozemok mestského úradu má symbolickú polohu. Pretiahnuté námestie s kostolom sv. Ingáca z Loyoly na jednej strane a s radnicou na opačnom konci ako protiváha v centre. Nový úrad by nemal slúžiť iba ako administratíva so stránkami. Navrhujeme ho ako verejný priestor a urbanistické doriešenie centra mesta. Pojem verejný tu naberá nový rozmer. Na pozemku vzniká kompaktné námestie ako nová priestorová kvalita hlavného námestia. Radnica je doplnená o knižnicu, spolkový dom, malú kaviareň a zázemie, všetko okolo verejného dvora. Radničné námestie je „obratisko“ pešiakov. Po prechádzke zeleňou tu prechádzajú (otáčajú sa) na druhú stranu s vybavenosťou.
 
Radničné námestie/dvor:
Malé, členité a útulné ukončenie parku - námestia sv. Ignáca. Dôstojný, tichý dvor radnice. Rozšírenie spolkového domu a terasa kaviarne. Betónový povrch kontinuálne prechádza do interiéru domov. Jeden pomáha druhému.
 
Knižnica:
Pekne opravený dom bývalej hasičskej zbrojnice. Ponechanie očisteného tvaroslovia je dôstojným objektom pre knižnicu ako symbol kontinuity. Malá muzeálna expozícia s históriou leopoldovskej pevnosti, veľký fyzický model, fotky?
 
Kaviareň:
Dopĺňa knižnicu a spolkový dom. Skrýva sa v kúte námestia, má rada ticho. Pevná tehlová stena od chrbta ponúka príjemné miesto na pozorovanie.
 
Spolkový dom:
Od ulice je oddelený sklom, niekedy závesom. Verejné udalosti sa dejú vo verejnom priestore. Na poschodí ľudia zdieľajú svoje záujmy. Dom je bonusom, doplnením vybavenosti radnice. Bude veľkorysým priestorom na spoločenské akcie.
 
Radnica:
Stará padá. Nová upravuje ulicu k lepšej prehľadnosti a bezpečnosti, vzniká odstup pred a nový verejný priestor za. Prísny rád je pre stránky a administratívu, veľké otvory sú verejné priestory domu a transparentné vedenie mesta. Starosta je hore. Vidí a je videný. Na streche si spolu urobíte piknik.
Naivná symbolika!
 
Materiál:
Z tehly v meste sú železničiarské domy a pevnosť. Hodnotné a trvácne domy. Tehla je stabilná, drevo prívetivé, biela čistá, plech odolný, betón prísny a tvrdý. Všetko premiešané na novom námestí, nie iba na jednom dome. Jednota ako odkaz na počin.

leopoldov_02
leopoldov_01
leopoldov_15
leopoldov_16
leopoldov_18
leopoldov_11
leopoldov_05
leopoldov_08
leopoldov_04
leopoldov_10
leopoldov_14
leopoldov_17
leopoldov_06
leopoldov_13
leopoldov_03
leopoldov_12
leopoldov_10

Potrebujete pomôcť s vašim projektom?

Nasleduje:

KONTAKTY:

Maroš Fečík, 0905518478

fecik@plusminusarchitects.com

Filip Kandravý, 0948015480

kandravy@plusminusarchitects.com


DATA:

plusminusarchitects, s.r.o.

Grösslingová 41, 811 09 Bratislava

IČO: 36698636

IČDPH: SK2022275046


SOCIÁLKY:

instagram

facebook


© 1997-2024 plusminusarchitects